Dantų tiesinimas kapomis
Skaidrios, visiškai permatomos dantų tiesinimo kapos yra ideali išeitis pacientams, kurie nepageidauja akivaizdžiai pastebimų ortodontinių aparatų, tokių kaip dantų breketai.



Skaidrios, visiškai permatomos dantų tiesinimo kapos yra ideali išeitis pacientams, kurie nepageidauja akivaizdžiai pastebimų ortodontinių aparatų, tokių kaip dantų breketai. Ši moderni tiesinimo sistema pagaminta iš plonos, visiškai skaidrios medžiagos, todėl ant dantų jos beveik nesimato. Be to, pacientas nėra priverstas keisti kasdienių įpročių, kapas galima išsiimti, nereikia specialios priežiūros ir dažnų vizitų pas gydytoją. Šis gydymas taip pat išsiskiria moderniu, precizišku planavimu: skaitmeniniu būdu numatoma, kaip kiekviena kapa keis dantų padėtį ir koks bus galutinis rezultatas.
Tiesinimo kapos kiekvienam pacientui gaminamos individualiai, o danties judesį jos atlieka per atramą, kuri priklijuojama prie danties jo spalvos plombine medžiaga. Kapos dantų tiesinimui gali padėti išspręsti tokias problemas kaip neestetiški dantų tarpai, susigrūdę, kreivi dantys, kryžminis ar atviras sąkandis.
Dantų tiesinimo kapomis privalumai:
- Nematomos. Dantų tiesinimo kapos yra gaminamos iš skaidrių, permatomų medžiagų, todėl jos yra beveik nepastebimos, priešingai nei dantų tiesinimo breketai, kuriems sudėti visada naudojamas matomas metalinis lankas.
- Nesukelia diskomforto. Kapų sudėtyje nėra metalinių medžiagų, todėl jas naudoti yra paprasta, patogu ir malonu.
- Galimas mažesnis vizitų skaičius kas mėnesį. Norint užtikrinti sklandų gydymą kapomis, profilaktiškai pas gydytoją ortodontą reikia apsilankyti kas 3-4 mėnesius. Tuo tarpu breketai reikalauja gerokai dažnesnių vizitų – priklausomai nuo pasirinkto tipo, vizitai pas ortodontą numatomi kas 6-8 savaites.
- Patogu keliaujantiems žmonėms. Keliaujant gali kilti sunkumų dėl kruopščios dantų priežiūros, kurios reikalauja breketai – nešiojant dantų tiesinimo kapas, dantis valyti galite tiesiog išėmę ortodontinį aparatą, galite drąsiai naudoti dantų siūlą ir kitas patogias priemones. Be to, pasirinkus kapas, nereikės reguliariai keisti elastinių gumyčių, kurias pamiršus galimos įvairios komplikacijos.
- Prireikus nuimamos. Prireikus dantų tiesinimo kapas galima nuimti, todėl rečiau susiduriama su mitybos suvaržymais, kurie yra įprasti atliekant tiesinimą metaliniais breketais, pavyzdžiui, jie gali sulūžti valgant kietą maistą.
Dantų tiesinimo kapomis trūkumai:
- Brangesnis dantų tiesinimo būdas lyginant su breketais. Vis dėlto, dauguma pacientų vertina kapų teikiamą komfortą, greitesnį ir paprastesnį gydymo procesą, nesudėtingą priežiūrą ir teigia, kad dantų tiesinimo kapų kaina yra tikrai to verta.
- Reguliarus išėmimas ir įdėjimas. Dantų tiesinimo kapas reikia išsiimti prieš kiekvieną valgymą ir įdėti atgal pavalgius – kai kurie pacientai jaučiasi nejaukiai, kai šį veiksmą tenka atlikti viešoje aplinkoje, pavyzdžiui, restorane ar pietaujant biure.
- Didesnės nepareigingo nešiojimo komplikacijos. Netinkamai naudojant kapas ar pamiršus jas įsidėti, gydymo laikotarpis gali užsitęsti ilgiau nei buvo planuota.
Gydymo eiga
01
Konsultacija.
Atliekamas pirminis paciento dantų būklės ir sąkandžio įvertinimas, nustatomas ortodontinio gydymo poreikis.
02
Detalus ištyrimas.
Surenkama visa reikalinga informacija detaliai paciento sąkandžio analizei: daromos dantų ir veido nuotraukos, atliekami rentgenologiniai tyrimai, atliekamas 3D intraoralinis skenavimas.
03
Skaitmeninio gydymo plano suderinimas ir patvirtinimas.
Gydytojas sudaro individualų skaitmeninį gydymo planą ir pateikia jį paciento peržiūrai video formatu. Pacientas mato suplanuotą dantų judėjimą ir prognozuojamą galutinę dantų padėtį. Esant galimybei, atsižvelgus į paciento pageidavimus ar pastebėjimus, gydymo planas gali būti koreguojamas. Kai planas patvirtinamas, gaminamos kapos.
04
Kapų pritaikymas.
Kapų taikymas, jungčių, sagučių ir kitų papildomų elementų klijavimas, reikiamų tarpdančių poliravimas.
05
Kontroliniai vizitai.
Vertinamas progresas, atliekamos planinės procedūros.
06
Rezultato įvertinimas ir tobulinimas.
Vertinama, ar pilnai išpildytas gydymo planas ir paciento bei gydytojo lūkesčiai. Jei visos kapos sunešiotos, bet dar reikia koreguoti dantų padėtį ar sukandimą, atliekamas naujas 3D skenavimas ir gaminamos papildomos kapos.
07
Jungčių, sagučių ir kitų elementų nuėmimas.
Nuimami visi gydymui naudoti papildomi elementai.
08
Palaikomoji fazė.
Dantų padėties išsaugojimui vidinėje dantų lankų pusėje klijuojamos vielutės, gaminamos specialios kapos, plokštelės.
Rekomendacijos prieš atliekant gydymą:
- atlikite profesionalią burnos higieną ne seniau nei prieš 6–12 mėn;
- pasirūpinkite, kad būtų sugydyti visi karieso pažeisti dantys, pakeistos visos nesandarios ir nekokybiškos senos plombos naujomis.
Jūsų užduodami klausimai
Sužinokite atsakymus į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus apie dantų tiesinimą kapomis
Ar dantų tiesinimo kapas matys kiti?
Dantų tiesinimo kapos – tai plonos, skaidrios plastmasinės kapos, kurios dėl savo estetinių savybių dažnai dar vadinamos “nematoma ortodontija”. Kapos yra praktiškai nepastebimos ir itin patogios pacientui, nekeičiančios jo kasdienių įpročių.
Ar galiu valgant ar miegant išsiimti dantų kapas?
cDantų tiesinimo ortodontinėmis kapomis rezultatas priklauso nuo jų nešiojimo. Rekomenduojama kapas nešioti mažiausiai 22 valandas per parą ir nusiimti jas tik valgant bei valant dantis. Miego metu kapos turi likti ant dantų.
Ar skausminga nešioti kapas?
tDantų tiesinimas skaidriomis kapomis nėra skausmingas, tačiau, užsidėjus naują kapą ir aktyvavus sistemą, keletą dienų gali būti juntamas dantų veržimas ar dantenų maudimas, kuris po kurio laiko nuslopsta ir toliau dantys juda be skausmo. Kiekvienas pacientas, priklausomai nuo savo dantų padėties ir organizmo ypatybių, gali jausti skirtingo stiprumo diskomfortą.
Kokia yra dantų tiesinimo kapomis gydymo trukmė?
aGydymas kapomis kai kuriais atvejais trunka trumpiau nei gydymas breketais, tačiau gydymo trukmę lemia atvejo sudėtingumas, individualus dantų judėjimo greitis bei paciento bendradarbiavimas nešiojant kapas. Kapos turi būti nešiojamos visą parą, išsiimant jas tik valgant ir valant dantis. Atsakingas kapų nešiojimas yra būtinybė, lemianti gerus rezultatus ir sėkmingą gydymą.
Dažniausiai dantų tiesinimas kapomis trunka apie 1 – 3 metus, tačiau jis gali būti ilgesnis arba trumpesnis, priklausomai nuo atvejo sudėtingumo, paciento amžiaus, kaulo struktūros, dantų šaknų formos, paciento bendradarbiavimo bei individualaus dantų judėjimo greičio.
Kokia yra dantų tiesinimo kapomis amžiaus grupė?
Kapomis dažniausiai gydomi suaugę pacientai ir vyresni vaikai, kurie yra motyvuoti atsakingai nešioti kapas pagal gydytojo nurodymus ir taip užtikrinti sklandų bendradarbiavimą su gydytoju ortodontu. Gydymą kapomis galima taikyti net ir mažiems vaikams su mišriu sąkandžiu, kuomet kapos pagaminamos taip, kad prisitaikytų prie dygstančių nuolatinių dantų.
Šiuolaikinės ortodontinio gydymo kapos savo galimybėmis iš esmės prilygsta breketams, tačiau, kaip ir kiekviena priemonė, jos turi savo stipriąsias ir silpnąsias vietas. Kai kuriais atvejais kapos leidžia gydymą atlikti greičiau, paprasčiau ir patogiau. Tačiau yra situacijų, kai pacientui gydymas kapomis yra sudėtingesnis ir ilgesnis, nei būtų gydant breketais, arba norint pasiekti maksimalių gydymo rezultatų, reikia kombinuoti kapas, breketus bei kitas papildomas priemones. Dėl to, prieš pradedant gydymą, visada atliekamas detalus paciento ištyrimas ir jo situacijos analizė, kad būtų parinktas ir pasiūlytas būtent jam tinkamiausias variantas.

Siekiu, kad kiekvienas pacientas būtų tarsi draugas, kurį dėmesingai ir šiltai sutikęs, suteikęs profesionalų gydymą ir aukštos kokybės paslaugas, išleisčiau su didžiausiu man įvertinimu – šypsena ir džiaugsmu. Niekada nebaigiu gydymo, kol nepasiekiu geriausio įmanomo rezultato.
Domantas Girskis / Protezuojantisgyd. odontologas
